Poznámka: Tento blog byl přemístěn z www.kawaiiland.sblog.cz z důvodu ukončení služby SBLOG.
Ve všech mých obrázcích však zůstal vložený původní odkaz - přiznám se, že po přemístění blogu už
jsem neměla sílu předělávat ještě odkazy ve všech obrázcích. Prosím tedy o pochopení.
Nekopírujte, prosím! Všechny články na tomto blogu jsou stoprocentně mou vlastní prací (napsané
z vlastních zkušeností a znalostí). A pokud není uvedeno jinak (viz minimum obrázků s připsaným zdrojem),
jsou i obrázky mé vlastní fotografie či skeny.

Prosinec 2011

Vítejte ve světě KAWAII!

30. prosince 2011 v 21:59 | Tsuki |  Úvod

Vítám vás na svém blogu, který je zasvěcený japonskému světu "kawaii".

Slovo kawaii (japonský zápis: 可愛い nebo かわいい) znamená v japonštině "roztomilý". Není to však pouhé přídavné jméno - tohle slovo můžeme totiž chápat i jako ideologii a součást japonské populární kultury. Přesnější by bylo označit tento "svět" jako "kawaisa" (="roztomilost"), avšak za hranicemi Japonska vešlo obecně ve známost právě slovo "kawaii".

Člověk by si mohl myslet, že roztomilé věci jsou přece všude, nejen v Japonsku. Slovo "kawaii" však dává roztomilosti nový rozměr. Stačí se podívat na všechny ty japonské postavičky a je nám jasné, že se od nějakých Mickey Mousů, Medvídků Pú a jiných západních ikon roztomilosti hodně liší. Japonci zašli ještě dále, a to ve velkém. V Japonsku může být roztomilé i jídlo, když mu přikreslíme jednoduchý, nevinný, roztomilý obličej.

Prvky roztomilosti vidíte v Japonsku téměř všude. Japonci si v tom libují. A když říkám Japonci, nemyslím tím jen ženskou polovinu, ale překvapivě i mužskou. V podstatě každá mladší Japonka vlastní něco "kawaii", ať už to jsou přívěsky na mobilu, papuče, pyžamo, sešit, který si nosí do školy, nebo cokoliv jiného. A zdá se, že ani mužům nebo starším lidem nejsou kawaii postavičky lhostejné.... Japonské postavičky na nás v Japonsku koukají odevšad. Momentálně je v Japonsku nejoblíbenější medvěd Rilakkuma, se kterým vzniká nepřeberné množství produktů (více se dočtete v kategorii "San-X"). Rilakkumu zná každý Japonec a ve většině rodin najdete alespoň nějaký Rilakkuma produkt.

Japonsko jsem v rámci studia navštívila v roce 2010, takže jsem se se světem "kawaii" dostala do přímého kontaktu. Kawaii postavičky jsem sice znala již roky předtím, ale v Japonsku jsem mohla skutečně poznat, jak se Japonci na svou "kawaii" kulturu dívají. A ukázalo se, že Japonci mají kawaii věci ještě více v oblibě, než jsem vůbec čekala. Stačí jen vidět japonská hračkářství či jiné obchody s kawaii produkty, které jsou v jednom kuse přeplněné lidmi, a hned vám je jasné, že to není jen tak.


KiddyLand - jedno z nejoblíbenějších hračkářství v Tokiu (čtvrť Haradžuku)


Některé z Rilakkuma produktů v hračkářství KiddyLand


Rilakkuma Store - obchod věnovaný pouze Rilakkumě, který se nachází na Tokijské vlakové stanici.


Důkaz, že v kawaii produktech si libují skutečně všichni Japonci - v hračkářství
Hakuhinkan ve čtvrtí Ginza jsem narazila na skupinu japonských mnichů v oranžových hávech,
kteří si strašně dlouho prohlíželi plyšáky a jiné kawaii věci v sekci japonských postaviček.
Jednoho jsem stihla vyfotit, když si prohlížel Hello Kitty kabelku.


V Česku jsme teprve před pár lety mohli nakouknout do světa japonskách kawaii postav, a to prostřednictvím Hello Kitty, která se v posledních několika letech získává i v Evropě velkou oblibu, přestože v Japonsku je to už starší postavička - generaci japonských žen, které se s Hello Kitty jako s novou postavičkou seznámily jako malé holky, dneska již pomalu táhne na padesát. Nás v Evropě Hello Kitty dostihla až teď, což je sice dobře (lepší pozdě než později), avšak Hello Kitty je pouhý zlomek japonského světa kawaii. V Japonsku existuje obrovské množství kawaii postaviček, z nichž některé jsou nejen roztomilé, ale i zajímavé nebo legrační... A troufám si říct, že některé z nich jsou možná ještě více "kawaii" než Hello Kitty.

Právě protože japonský svět "kawaii" není u nás v ČR tolik známý (oproti anime a japonským manga komiksům, které se i v Česku začaly v posledních letech hodně rozmáhat), jsem vytvořila tento blog a ráda bych vás seznámila s japonskými postavičkami a úžeji s kawaii designy japonských papírenských potřeb, které tvoří jednu z největších částí kawaii produktů.

Papírenská součást světa kawaii je sama o sobě zajímavá. Stejně jako hračky či jiné kawaii produkty, Japonci "chrlí" jeden papírenský produkt za druhým a stále nové designy v rozličných formách. Proto na světě existují někteří příznivci "kawaii", kteří se rozhodli z japonských papírenských potřeb udělat svého sběratelského koníčka. Já jsem jednou z nich a soustředím se na kawaii "sáčkové" samolepky a v menší míře na kawaii bloky.


Kawaii bloky mají v Japonsku různé rozměry, nejčastější je však klasická velikost, která se zhruba
rovná velikosti A6, a pak malá velikost (zhruba A7). Dále se prodávají také podlouhlé bloky a bločky, bloky vykrojené
do nějakého tvaru nebo bloky rozdělené do tří části na listy kupónového tvaru (na obrázku vidíte napravo).


V Japonsku se sice prodávají i běžné samolepky na archu jako u nás, avšak mezi japonskými samolepkovými
produkty jsou specifické především "sáčkové samolepky" - tj. jednotlivé samolepky, které jsou zavřené v sáčku.


Svět "kawaii" je samozřejmě moc rozsáhlý na to, aby se na jednom blogu dalo obsáhnout vše. Proto se chci soustředit právě na japonské postavičky, japonské značky, které tyto postavičky tvoří, a na kawaii papírenské potřeby.

Blog jsem vytvořila spíše ve stylu webové stránky (přes kategorie se doklikáte na všechno, co je třeba ^^), již nemám v plánu toho tady moc přidávat, ale je možné, že udělám v budoucnu nějaké aktualizace (například v kategoriích "Sbírka samolepek", "Komiks" nebo "Nabízím").

Budu ráda, když si můj blog najde nějaké příznivce, kteří si ho se zájmem pročtou a prohlédnou. Bylo by skvělé, kdyby si svět "kawaii" získal nějaké fanoušky i u nás v ČR. (。◕‿‿◕。)

Akce "SEZNAMTE SE S KAWAII"

30. prosince 2011 v 21:47 | Tsuki |  Nabízím
Jak si můžete přečíst v úvodu, cílem tohoto blogu je seznámit vás s japonským světem "kawaii". Proto jsem se rozhodla ještě přidat tuto kategorii, abyste měli možnost seznámit se s "kawaii" i trochu osobněji.

Momentálně (aktualizace 18.2.2012) jsem tuto rubriku pozměnila. Při procházení mé kawaii sbírky jsem se totiž rozhodla případným zájemcům nabídnout některé z mých japonských samolepek, které mám 2x nebo je chci pouze ze své sbírky vyřadit. Všechno je stoprocentně nepoužité, ve zbrusu novém stavu. Dále (viz konec příspěvku) jsem ještě spojila některé samolepky a listy z kawaii bloků, které mi zbyly z předchozích nabízených balíčků (ty jsem zrušila), a sestavila z nich tři malé balíčky, ze kterých si taktéž můžete vybrat. Oproti předchozím "mixům" japonských samolepek a listů z bloků, které jsem nabízela s tím, že je to náhodný mix, kdy nevíte co dostanete, mají tentokrát tyto tři balíčky přesně určený obsah, který vidíte na obrázcích.

Pokud máte o cokoli níže zmíněného zájem, napište mi na můj e-mail: mangagirl@seznam.cz

Speciální pětikapsičkové samolepky Natto-chan
Crux Natto chan

Popis: Dnes již velmi vzácné japonské samolepky značky Crux, které běžně nekoupíte. Rok výroby není přesně znám, ale soudě podle toho, kdy jsem je poprvé viděla na internetu, je možné, že byly vyrobeny už 10 let zpátky. Vyrobeno v Koreji pro japonský trh (pro japonskou společnost Crux). Nové, nepoužité, neotevřené.
Obsah: Ve čtyřech kapsách se nacházejí samolepky tří druhů (klasické na aršíku, plastické a volné) a v poslední kapse se nachází speciální mini placka na připnutí. Vše má design s postavičkou Natto-chan.

Cena: 94 kč + poštovné (26 kč)


Sáčkové samolepky "Alenka v říši divů"

Popis: Sáček samolepek značky Mind Wave s japonským designem Alenky v říši divů. Rok výroby 2011. Samolepky mají vůni jahody. Nové, nepoužité, neotevřené.
Obsah: 71 samolepek, tj. 70 klasických (10 druhů x 7) a jedna velká samolepka.

Cena: 80 kč + poštovné (26 kč)


Sáčkové samolepky "Sweetie Prism"

Popis: Sáček samolepek značky Mind Wave se zvířátkama "Sweetie Prism". Rok výroby 2010. Samolepky mají vůni jahody. Nové, nepoužité, neotevřené.

Obsah: 71 samolepek, tj. 70 klasických (10 druhů x 7) a jedna velká samolepka.

Cena: 80 kč + poštovné (26 kč)


Sáčkové samolepky "Yuru Animal"

Popis: Sáček samolepek značky Mind Wave se zvířátkama "Yuru Animal". Rok výroby 2010. Samolepky mají vůni jahody. Nové, nepoužité, neotevřené.

Obsah: 71 samolepek, tj. 70 klasických (10 druhů x 7) a jedna velká samolepka.

Cena: 80 kč + poštovné (26 kč)


Ručně vyrobené samolepky "Koinobori"

Popis: Luxusní ručně vyrobené samolepky japonské značky Midori (www.midori-japan.co.jp). Rok výroby 2006. Nové, nepoužité, neotevřené.

Obsah: Šest ručně vyrobených samolepek s designem japonského svátku "Koinobori".

Cena: 94 kč + poštovné (26 kč)Dále, krom výše zmíněných kousků z mé kawaii kolekce, jsem ještě pro zájemce sestavila tyto tři malé mixy kawaii samolepek a listů z mini bloků. V každém balíčku naleznete něco jiného (viz obrázky), ale v každém se nachází celkem 30 samolepek a 10 mini listů. Cena každého z nich je 44 kč (plus poštovné 26 kč). Pozor - od každého pouze jeden kus.

Mini balíček č.1 (na pravém obrázku vidíte obsah)

Mini balíček č.2 (na pravém obrázku vidíte obsah)

Mini balíček č.3 (na pravém obrázku vidíte obsah)

To je momentálně vše. Pokud ode mě cokoli z mé kawaii sbírky zakoupíte, po doručení mi prosím zde do komentářů napište hodnocení. Budu ráda za jakoukoliv zpětnou vazbu (。◕‿‿◕。) Díky!

Napište mi

30. prosince 2011 v 21:40 | Tsuki |  Napište mi
Máte-li nějaký dotaz, napište mi na e-mail mangagirl@seznam.cz

Komiksové stripy

30. prosince 2011 v 21:38 | Tsuki |  Komiks
S některými kawaii postavičkami samozřejmě vznikají i různé obrázkové a komiksové knihy. Dovolila jsem si udělat vlastní český překlad některých komiksových stripů z japonštiny (v budoucnu možná tuto kategorii ještě budu aktualizovat). Prosím nekopírujte.

Pozn. Pro ty, kdo nemají zkušenost s japonskými komiksy (mangou), bubliny se čtou ZPRAVA DOLEVA.

Rilakkuma (San-X):
(Tento strip pochází s komiksové knížky s Rilakkumou リラックマ4クママンガ (Rilakkuma Jonkuma Manga))


Hello Kitty (Sanrio):

Ostatní značky

30. prosince 2011 v 21:34 | Tsuki |  ~Ostatní značky~
Zde zmíněné značky (v jednotlivých kategoriích) jsou přední v japonském světě kawaii. Některé jsou sice známější, jiné naopak moc ne, ale všechny tyto společnosti jsou v Japonsku hodně aktivní a vytvářejí nové a nové produkty s kawaii postavičkami.

Mimo tyto větší společnosti (z nějvětších samozřejmě Sanrio a San-X) však v Japonsku existují i jiní výrobci kawaii produktů. V japonských obchodech můžeme například sem tam nalézt roztomilé samolepky společností Lemon co., Dix Sept, Pin Up co., Prom Seal či P-Work. Dále když zavítáme do japonského řetězce obchodů Daiso (levné obchody, kde vše stojí 105 jenů, tedy něco podobného jako u nás obchody za 30,-, jen s tím rozdílem, že v Japonsku jsou i levné věci poměrně kvalitní a nejsou to žádné šunty), tak i tam najdeme papírenské potřeby s kawaii designy, které si tvoří samo Daiso.

Dále je v Japonsku ještě jedna poměrně oblíbená postavička jménem Hannari Tofu. Tu vytvořila společnost Passport (ve spojení se společnosti Beans Style) a jedná se o postavičku tofu a jeho kamarády (různé jiné druhy tofu). S touto postavičkou vznikají již několik let různé produkty jako polštáře, knihy, papírenské potřeby, přívěsky atd. Běžne se tyto produkty prodávají v oficiálních obchodech Passport, kde můžete nalézt i jiné roztomilé produkty.

Postavičky Hannari Tofu

V Tokiu jsem v roce 2010 jeden Passport obchod navštívila a vyfotila jsem tam i regál s některými produkty Hannari Tofu:Oficiální stránky Hannari Tofu: http://hannari.ppweb.jp/

Sanrio

30. prosince 2011 v 21:27 | Tsuki |  ~Sanrio~
Sanrio (サンリオ) je jedinou japonskou kawaii společností, která je známá téměř po celém světě. Není sice nejstarší (společnost San-X vznikla dříve), ale i tak má velmi dlouhou tradici - vznikla již roku 1960. Společnost Sanrio sídlí v Tokiu, ale má množství poboček, jak v Japonsku, tak i v jiných zemích.

Sanrio založil Japonec Šintaró Cudži, avšak původně se jednalo o společnost, která produkovala hedvábí a sandály. Cudžiho později napadlo udělat sandály více originálí a přidat jim nějaký roztomilý design. A tak vše začalo - Sanrio začalo s vývojem různých kawaii postaviček a u toho už zůstalo. V roce 1974 vznikla postavička Hello Kitty, která slavila velký úspěch a později se její popularita rozšířila i do zahraničí. Hello Kitty se stala tváří společnosti Sanrio.

Internetové stránky: www.sanrio.co.jp (japonské stránky), www.sanrio.com (mezinárodní stránky)

Postavičky a design:
Hello Kitty je bezesporu nejúspěšnější kawaii postavičkou společnosti Sanrio a potažmo i celého Japonska. Jako jediná kawaii postavička totiž zvládla dobýt svět, a tak díky ní jsme například i my v Evropě mohli zlehka nahlédnout do japonského světa kawaii.


Společnost Sanrio však za dlouhá léta vytvořila obrovské množství postaviček a nestojí pouze na úspěchu Hello Kitty. Mezi další oblíbené postavičky patří například:

Cinnamoroll - Bílý mazliček, který se údajně snesl z nebe k majitelce kavárny "Cinnamon" a protože jeho ocas byl zakroucený jako skořicoví šneci (pečivo), pojmenovala ho Cinnamoroll (cinnamon = skořice).

Chococat - Černý kocour s hnědým nosem, podle kterého byl pojmenován po čokoládě (chococat = čokoládová kočka).

Charmmy Kitty - Neplést si s Hello Kitty. Charmmy Kitty má oproti Hello Kitty chlupatější ouška a tváře a kolem krku má náhrdelník s klíčkem. Celkově působí o něco zdobnějí než Hello Kitty, ale údajně jsou obě tyhle kočičky velké kamarádky (nevzpomínám si však, že bych je někdy viděla na obrázku společně, i když to bude tím, že ani jedna nepatří mezi mé oblíbené postavičky).

Badtz-Maru - Nezbedný malý tučnák.

Keroppi - Žabka s velkýma očima.

Little Twin Stars - Dvě děti (Kiki a Lala) zrozené na hvězdě. Jedná se o jeden z nejstarších designů Sanrio, který vytvořil sám Šintaró Cudži.

My Melody - Králíček, který nosí růžovou kapuci.

Pankunchi - Malé pandí miminko, které miluje pečivo.

Pon Pon Purin - Pes, který nosí na hlavě hnědý baret a má rád puding.

Tenorikuma - Malý medvídek, který pracuje v kavárně a rád servíruje kávu.

Sugarbunnies - Dvojčata králíčci jménem Shirousa (čti Širousa - doslova "bílý králíček") a Kurousa ("tmavý králíček"). Oba dva rádi vytvářejí různé zákusky a sladkosti. Po úspěšnosti tohoto designu vznikly i další různobarevné postavičky králíčků.

Další postavičky:
Kuromi, U*SA*HA*NA, Coro Coro Kuririn, Pochacco, Pandapple, Chibimaru, Jewelpet, Monkichi... a mnoho dalších.

(Zdrojem těchto obrázků je www.sanrio.com Zde je pouze vidíte v mnou upravené formě)

Skeny z mé Sanrio sbírky:
Cinnamoroll

San-X

30. prosince 2011 v 21:12 | Tsuki |  ~San-X~
San-X (サンエックス, japonsky čteno San Ekkusu) je nejstarší japonskou společností zabývající se tvorbou postaviček a výrobou kawaii produktů a v současné době slaví velké úspěchy. Vznikla již roku 1932, avšak tehdy byla známá pod jménem Chida Handler (チダ・ハンドラー). Název San-X vznikl až roku 1973 a základem tohoto názvu bylo dřívější logo složené ze tří X ("san" znamená v japonštině "tři"). Společnost San-X sídlí v Tokiu.

Zpočátku se nejednalo o žádnou velkou ani oblíbenou společnost. Původně se ani nevěnovala vývoji kawaii postaviček. Už od počátku však produkovala papírenské potřeby s různými ilustracemi. Jednou z prvních oblíbených postaviček byl medvěd Pinny Mu, jenž vznikl roku 1987, ale skutečný "boom" společnosti San-X přišel až se vznikem postavičky TarePanda roku 1995. Oblíbenost postavičky TarePanda, neboli líné pandy, neznala mezí. Její popularita dosáhla vrcholu někdy okolo roku 1998 a pokračovala ještě několik let až do počátku nového tisíciletí. Tehdy bylo možné sehnat TarePanda produkty všeho druhu - od papírenských potřeb a knih, přes nádobí, oblečení a jídlo, až po nejrůznější doplňky do bytu, jako třeba podložku pod mýdlo či budík. Podle knihy "Tarezukuši", vydané roku 2000, existoval tehdy v Tokiu i celý obchod věnovaný jen TarePandě.

Po TarePandě přišel další velký "boom" - roku 2003 vznikla postavička Rilakkuma (tj. doslova "medvěd, který relaxuje"). Zavládlo podobné šílenství jako u TarePandy a Rilakkuma je až dodnes pravděpodobně nejpopulárnější japonskou postavičkou, hned vedle Hello Kitty společnosti Sanrio. V současném Japonsku se nejspíš nenajde Japonec, který by o Rilakkumě nikdy neslyšel.

Internetové stránky: www.san-x.co.jp

Postavičky a design:
Společnost San-X vytvořila v průběhu let množství velmi oblíbených postaviček, které vstoupily do povědomí Japonců. Oproti jiným podobným společnostem netvoří tak velké množství jednorázových designů, ale soustředí se na vývoj postaviček, se kterými má větší plány a často s nimi tvoří produkty po delší dobu (většinou několik let). Ne každá postavička může být tak oblíbená jako Rilakkuma nebo TarePanda, avšak většinou každá z nich zažije alespoň kratší chvíli slávy.

Rilakkuma - Jedna z nejpopulárnějších postaviček současného Japonska, jenž vznikla roku 2003. K designu existuje velmi jednoduchý (a jak to v japonském světě kawaii bývá, také docela nesmyslný) příběh - Vše začalo slečnou jménem Kaoru, která pracuje jako sekretářka a žije nudným životem. To se však změní, když jednoho dne po práci přijde domů, otevře dveře a kde se vzala, tu se vzala, leží tam Rilakkuma - medvěd, který rád relaxuje, spí a jí (hlavně lívance a puding). Kaoru si ho rozhodne ponechat doma, kde už má také svého jediného mazlíčka - žlutého ptáčka (Kiiroi Tori - skutečně doslova "žlutý ptáček") a ten se v podstatě stává druhou postavičkou tohoto designu. Kiiroi Tori je však oproti líné Rilakkumě hodně snaživý, poslušný a rád uklízí. Medvěd Rilakkuma ho velmi rád popichuje a dělá mu naschvály. Design tedy začal takto a později prošel drobnou změnou - do designu přibyla postavička Korilakkumy (doslova "Malá Rilakkuma"), což je obdoba Rilakkumy - menší medvěd se světlou srstí.


TarePanda - Starší postavička než Rilakkuma, svého času velmi populární. Jedná se o línou pandu, která většinu času leží na břiše a převaluje se.


Nyan Nyan Nyanko (čti Ňan Ňan Ňanko) - "Nyanko" znamená v Japonsku "kočička" či "koťátko". V tomto designu nejde však jen o obyčejná koťátka, ale o koťátka, která jsou vždy do něčeho zabalená nebo z něčeho vykukují (často z jídla, ale i z jiných věcí). Tato postavička je skoro stejně stará jako TarePanda - design vznikl roku 1999.


Kogepan - Další poměrně hodně oblíbená starší postavička, jež stejně jako Nyan Nyan Nyanko vznikla roku 1999. Jedná se o postavičku spálené housky, která se svými dalšími kamarády (většinou pěkně opečeným pečivem, vůči kterému se cítí méněcenný) žije v pekárně.


Amaguri-chan (čti Amaguri-čan) - Postavičky veselých sladkých kaštanů.


Chizu Ikka (čti Čízu Ikka) - Rodina různých sýrů. Taktéž starší design, se kterým se již dnes nevyrábějí nové produkty, avšak je stále oblíbený mezi sběrateli kawaii.


Kutsushita Nyanko (čti Kucušta Ňanko) - Doslovný překlad "Kotě s ponožkami" mluví sám za sebe. Jedná se o černou kočku, která nosí bílé ponožky.


Další postavičky:

Mamegoma - Jeden z novějších designů (vznikl 2009), který je v posledních letech v Japonsku hodně oblíbený, přestože ne tolik jako Rilakkuma. Jsou to postavičky malých různobarevných tuleňů.

Afroken - Pes s afrem.

Kerori - Žába, která mění barvu podle nálady.

Monokuro Boo - Dvojice prasátek - jedno je černé, druhé bílé.

Mikan Bouya (čti Mikan Bója) - Postavičky různého ovoce, v čele s postavičkou mandarinky.

Sabokappa - Postavička, která je kombinací kaktusu a japonského vodníka kappa. Design zahrnuje i jeho další kamarády, kteří jsou zasazení v květináčích.

KyoUsa (čti Kjó Usa) - Růžový králíček z Kjóta.

Wanroom - Postavičky nábytku s psími obličeji.

Yoguru-kun (čti Jóguru-kun) - Postavička jogurtu.

Ginshari-san (čti Ginšari-san) - Postavička zrnka rýže, které je často k vidění v okolí misky na rýži, kde se schovává, aby ho nikdo nesnědl. Design zahrnuje i další postavičky zrnek rýže s vyhraněnými charaktery.

Yunomi-chan (čti Junomi-čan) - Postavičky s hlavou ve tvaru čajového šálku.

Oyasumi bakura - Tapír ve tvaru polštáře.

... a mnoho dalších postaviček.


(zdrojem tohoto obrázku je www.san-x.co.jp )


Cinnamoroll

30. prosince 2011 v 21:06 | Tsuki |  Sanrio skeny 1

Klasický druh japonských "mini memo pad" (malé trhací bločky okolo rozměru A7 nebo menší)

Společnost Sanrio, 2 vzory listů, rok výroby 2008

Skeny (prosím používejte jen pro vlastní užitek, nedávejte je na své stránky):TarePanda

30. prosince 2011 v 21:04 | Tsuki |  San-x skeny 4

Druh japonských "long memo pad" (trhací bloky dlouhého tvaru)

Společnost San-X, 2 vzory listů, rok výroby 2001 (spadá do kategorie vzácných japonských papírenských potřeb)

Skeny (prosím používejte jen pro vlastní užitek, nedávejte je na své stránky):


KyoUsa

30. prosince 2011 v 21:02 | Tsuki |  San-x skeny 3

Druh japonských "memo pad" běžné velikosti (blok zhruba o velikosti A6 nebo větší)

Společnost San-X, 4 vzory listů, rok výroby 2004 (spadá do kategorie vzácných japonských papírenských potřeb)

Skeny (prosím používejte jen pro vlastní užitek, nedávejte je na své stránky):