Poznámka: Tento blog byl přemístěn z www.kawaiiland.sblog.cz z důvodu ukončení služby SBLOG.
Ve všech mých obrázcích však zůstal vložený původní odkaz - přiznám se, že po přemístění blogu už
jsem neměla sílu předělávat ještě odkazy ve všech obrázcích. Prosím tedy o pochopení.
Nekopírujte, prosím! Všechny články na tomto blogu jsou stoprocentně mou vlastní prací (napsané
z vlastních zkušeností a znalostí). A pokud není uvedeno jinak (viz minimum obrázků s připsaným zdrojem),
jsou i obrázky mé vlastní fotografie či skeny.

San-X

30. prosince 2011 v 21:12 | Tsuki |  ~San-X~
San-X (サンエックス, japonsky čteno San Ekkusu) je nejstarší japonskou společností zabývající se tvorbou postaviček a výrobou kawaii produktů a v současné době slaví velké úspěchy. Vznikla již roku 1932, avšak tehdy byla známá pod jménem Chida Handler (チダ・ハンドラー). Název San-X vznikl až roku 1973 a základem tohoto názvu bylo dřívější logo složené ze tří X ("san" znamená v japonštině "tři"). Společnost San-X sídlí v Tokiu.

Zpočátku se nejednalo o žádnou velkou ani oblíbenou společnost. Původně se ani nevěnovala vývoji kawaii postaviček. Už od počátku však produkovala papírenské potřeby s různými ilustracemi. Jednou z prvních oblíbených postaviček byl medvěd Pinny Mu, jenž vznikl roku 1987, ale skutečný "boom" společnosti San-X přišel až se vznikem postavičky TarePanda roku 1995. Oblíbenost postavičky TarePanda, neboli líné pandy, neznala mezí. Její popularita dosáhla vrcholu někdy okolo roku 1998 a pokračovala ještě několik let až do počátku nového tisíciletí. Tehdy bylo možné sehnat TarePanda produkty všeho druhu - od papírenských potřeb a knih, přes nádobí, oblečení a jídlo, až po nejrůznější doplňky do bytu, jako třeba podložku pod mýdlo či budík. Podle knihy "Tarezukuši", vydané roku 2000, existoval tehdy v Tokiu i celý obchod věnovaný jen TarePandě.

Po TarePandě přišel další velký "boom" - roku 2003 vznikla postavička Rilakkuma (tj. doslova "medvěd, který relaxuje"). Zavládlo podobné šílenství jako u TarePandy a Rilakkuma je až dodnes pravděpodobně nejpopulárnější japonskou postavičkou, hned vedle Hello Kitty společnosti Sanrio. V současném Japonsku se nejspíš nenajde Japonec, který by o Rilakkumě nikdy neslyšel.

Internetové stránky: www.san-x.co.jp

Postavičky a design:
Společnost San-X vytvořila v průběhu let množství velmi oblíbených postaviček, které vstoupily do povědomí Japonců. Oproti jiným podobným společnostem netvoří tak velké množství jednorázových designů, ale soustředí se na vývoj postaviček, se kterými má větší plány a často s nimi tvoří produkty po delší dobu (většinou několik let). Ne každá postavička může být tak oblíbená jako Rilakkuma nebo TarePanda, avšak většinou každá z nich zažije alespoň kratší chvíli slávy.

Rilakkuma - Jedna z nejpopulárnějších postaviček současného Japonska, jenž vznikla roku 2003. K designu existuje velmi jednoduchý (a jak to v japonském světě kawaii bývá, také docela nesmyslný) příběh - Vše začalo slečnou jménem Kaoru, která pracuje jako sekretářka a žije nudným životem. To se však změní, když jednoho dne po práci přijde domů, otevře dveře a kde se vzala, tu se vzala, leží tam Rilakkuma - medvěd, který rád relaxuje, spí a jí (hlavně lívance a puding). Kaoru si ho rozhodne ponechat doma, kde už má také svého jediného mazlíčka - žlutého ptáčka (Kiiroi Tori - skutečně doslova "žlutý ptáček") a ten se v podstatě stává druhou postavičkou tohoto designu. Kiiroi Tori je však oproti líné Rilakkumě hodně snaživý, poslušný a rád uklízí. Medvěd Rilakkuma ho velmi rád popichuje a dělá mu naschvály. Design tedy začal takto a později prošel drobnou změnou - do designu přibyla postavička Korilakkumy (doslova "Malá Rilakkuma"), což je obdoba Rilakkumy - menší medvěd se světlou srstí.


TarePanda - Starší postavička než Rilakkuma, svého času velmi populární. Jedná se o línou pandu, která většinu času leží na břiše a převaluje se.


Nyan Nyan Nyanko (čti Ňan Ňan Ňanko) - "Nyanko" znamená v Japonsku "kočička" či "koťátko". V tomto designu nejde však jen o obyčejná koťátka, ale o koťátka, která jsou vždy do něčeho zabalená nebo z něčeho vykukují (často z jídla, ale i z jiných věcí). Tato postavička je skoro stejně stará jako TarePanda - design vznikl roku 1999.


Kogepan - Další poměrně hodně oblíbená starší postavička, jež stejně jako Nyan Nyan Nyanko vznikla roku 1999. Jedná se o postavičku spálené housky, která se svými dalšími kamarády (většinou pěkně opečeným pečivem, vůči kterému se cítí méněcenný) žije v pekárně.


Amaguri-chan (čti Amaguri-čan) - Postavičky veselých sladkých kaštanů.


Chizu Ikka (čti Čízu Ikka) - Rodina různých sýrů. Taktéž starší design, se kterým se již dnes nevyrábějí nové produkty, avšak je stále oblíbený mezi sběrateli kawaii.


Kutsushita Nyanko (čti Kucušta Ňanko) - Doslovný překlad "Kotě s ponožkami" mluví sám za sebe. Jedná se o černou kočku, která nosí bílé ponožky.


Další postavičky:

Mamegoma - Jeden z novějších designů (vznikl 2009), který je v posledních letech v Japonsku hodně oblíbený, přestože ne tolik jako Rilakkuma. Jsou to postavičky malých různobarevných tuleňů.

Afroken - Pes s afrem.

Kerori - Žába, která mění barvu podle nálady.

Monokuro Boo - Dvojice prasátek - jedno je černé, druhé bílé.

Mikan Bouya (čti Mikan Bója) - Postavičky různého ovoce, v čele s postavičkou mandarinky.

Sabokappa - Postavička, která je kombinací kaktusu a japonského vodníka kappa. Design zahrnuje i jeho další kamarády, kteří jsou zasazení v květináčích.

KyoUsa (čti Kjó Usa) - Růžový králíček z Kjóta.

Wanroom - Postavičky nábytku s psími obličeji.

Yoguru-kun (čti Jóguru-kun) - Postavička jogurtu.

Ginshari-san (čti Ginšari-san) - Postavička zrnka rýže, které je často k vidění v okolí misky na rýži, kde se schovává, aby ho nikdo nesnědl. Design zahrnuje i další postavičky zrnek rýže s vyhraněnými charaktery.

Yunomi-chan (čti Junomi-čan) - Postavičky s hlavou ve tvaru čajového šálku.

Oyasumi bakura - Tapír ve tvaru polštáře.

... a mnoho dalších postaviček.


(zdrojem tohoto obrázku je www.san-x.co.jp )

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama