Poznámka: Tento blog byl přemístěn z www.kawaiiland.sblog.cz z důvodu ukončení služby SBLOG.
Ve všech mých obrázcích však zůstal vložený původní odkaz - přiznám se, že po přemístění blogu už
jsem neměla sílu předělávat ještě odkazy ve všech obrázcích. Prosím tedy o pochopení.
Nekopírujte, prosím! Všechny články na tomto blogu jsou stoprocentně mou vlastní prací (napsané
z vlastních zkušeností a znalostí). A pokud není uvedeno jinak (viz minimum obrázků s připsaným zdrojem),
jsou i obrázky mé vlastní fotografie či skeny.

Vítejte ve světě KAWAII!

30. prosince 2011 v 21:59 | Tsuki |  Úvod

Vítám vás na svém blogu, který je zasvěcený japonskému světu "kawaii".

Slovo kawaii (japonský zápis: 可愛い nebo かわいい) znamená v japonštině "roztomilý". Není to však pouhé přídavné jméno - tohle slovo můžeme totiž chápat i jako ideologii a součást japonské populární kultury. Přesnější by bylo označit tento "svět" jako "kawaisa" (="roztomilost"), avšak za hranicemi Japonska vešlo obecně ve známost právě slovo "kawaii".

Člověk by si mohl myslet, že roztomilé věci jsou přece všude, nejen v Japonsku. Slovo "kawaii" však dává roztomilosti nový rozměr. Stačí se podívat na všechny ty japonské postavičky a je nám jasné, že se od nějakých Mickey Mousů, Medvídků Pú a jiných západních ikon roztomilosti hodně liší. Japonci zašli ještě dále, a to ve velkém. V Japonsku může být roztomilé i jídlo, když mu přikreslíme jednoduchý, nevinný, roztomilý obličej.

Prvky roztomilosti vidíte v Japonsku téměř všude. Japonci si v tom libují. A když říkám Japonci, nemyslím tím jen ženskou polovinu, ale překvapivě i mužskou. V podstatě každá mladší Japonka vlastní něco "kawaii", ať už to jsou přívěsky na mobilu, papuče, pyžamo, sešit, který si nosí do školy, nebo cokoliv jiného. A zdá se, že ani mužům nebo starším lidem nejsou kawaii postavičky lhostejné.... Japonské postavičky na nás v Japonsku koukají odevšad. Momentálně je v Japonsku nejoblíbenější medvěd Rilakkuma, se kterým vzniká nepřeberné množství produktů (více se dočtete v kategorii "San-X"). Rilakkumu zná každý Japonec a ve většině rodin najdete alespoň nějaký Rilakkuma produkt.

Japonsko jsem v rámci studia navštívila v roce 2010, takže jsem se se světem "kawaii" dostala do přímého kontaktu. Kawaii postavičky jsem sice znala již roky předtím, ale v Japonsku jsem mohla skutečně poznat, jak se Japonci na svou "kawaii" kulturu dívají. A ukázalo se, že Japonci mají kawaii věci ještě více v oblibě, než jsem vůbec čekala. Stačí jen vidět japonská hračkářství či jiné obchody s kawaii produkty, které jsou v jednom kuse přeplněné lidmi, a hned vám je jasné, že to není jen tak.


KiddyLand - jedno z nejoblíbenějších hračkářství v Tokiu (čtvrť Haradžuku)


Některé z Rilakkuma produktů v hračkářství KiddyLand


Rilakkuma Store - obchod věnovaný pouze Rilakkumě, který se nachází na Tokijské vlakové stanici.


Důkaz, že v kawaii produktech si libují skutečně všichni Japonci - v hračkářství
Hakuhinkan ve čtvrtí Ginza jsem narazila na skupinu japonských mnichů v oranžových hávech,
kteří si strašně dlouho prohlíželi plyšáky a jiné kawaii věci v sekci japonských postaviček.
Jednoho jsem stihla vyfotit, když si prohlížel Hello Kitty kabelku.


V Česku jsme teprve před pár lety mohli nakouknout do světa japonskách kawaii postav, a to prostřednictvím Hello Kitty, která se v posledních několika letech získává i v Evropě velkou oblibu, přestože v Japonsku je to už starší postavička - generaci japonských žen, které se s Hello Kitty jako s novou postavičkou seznámily jako malé holky, dneska již pomalu táhne na padesát. Nás v Evropě Hello Kitty dostihla až teď, což je sice dobře (lepší pozdě než později), avšak Hello Kitty je pouhý zlomek japonského světa kawaii. V Japonsku existuje obrovské množství kawaii postaviček, z nichž některé jsou nejen roztomilé, ale i zajímavé nebo legrační... A troufám si říct, že některé z nich jsou možná ještě více "kawaii" než Hello Kitty.

Právě protože japonský svět "kawaii" není u nás v ČR tolik známý (oproti anime a japonským manga komiksům, které se i v Česku začaly v posledních letech hodně rozmáhat), jsem vytvořila tento blog a ráda bych vás seznámila s japonskými postavičkami a úžeji s kawaii designy japonských papírenských potřeb, které tvoří jednu z největších částí kawaii produktů.

Papírenská součást světa kawaii je sama o sobě zajímavá. Stejně jako hračky či jiné kawaii produkty, Japonci "chrlí" jeden papírenský produkt za druhým a stále nové designy v rozličných formách. Proto na světě existují někteří příznivci "kawaii", kteří se rozhodli z japonských papírenských potřeb udělat svého sběratelského koníčka. Já jsem jednou z nich a soustředím se na kawaii "sáčkové" samolepky a v menší míře na kawaii bloky.


Kawaii bloky mají v Japonsku různé rozměry, nejčastější je však klasická velikost, která se zhruba
rovná velikosti A6, a pak malá velikost (zhruba A7). Dále se prodávají také podlouhlé bloky a bločky, bloky vykrojené
do nějakého tvaru nebo bloky rozdělené do tří části na listy kupónového tvaru (na obrázku vidíte napravo).


V Japonsku se sice prodávají i běžné samolepky na archu jako u nás, avšak mezi japonskými samolepkovými
produkty jsou specifické především "sáčkové samolepky" - tj. jednotlivé samolepky, které jsou zavřené v sáčku.


Svět "kawaii" je samozřejmě moc rozsáhlý na to, aby se na jednom blogu dalo obsáhnout vše. Proto se chci soustředit právě na japonské postavičky, japonské značky, které tyto postavičky tvoří, a na kawaii papírenské potřeby.

Blog jsem vytvořila spíše ve stylu webové stránky (přes kategorie se doklikáte na všechno, co je třeba ^^), již nemám v plánu toho tady moc přidávat, ale je možné, že udělám v budoucnu nějaké aktualizace (například v kategoriích "Sbírka samolepek", "Komiks" nebo "Nabízím").

Budu ráda, když si můj blog najde nějaké příznivce, kteří si ho se zájmem pročtou a prohlédnou. Bylo by skvělé, kdyby si svět "kawaii" získal nějaké fanoušky i u nás v ČR. (。◕‿‿◕。)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Meikal de Kistenn | E-mail | Web | 31. prosince 2011 v 15:24 | Reagovat

Jsem rád že jsi to stihla. Byla by to škoda. Jen zahláví máš divné. Zkus ho dát přes celou šířku.

2 Tsuki | 31. prosince 2011 v 16:41 | Reagovat

Zkoušela jsem různé varianty a takhle to vypadá nejlíp. Pokud ho dám přes celou šířku, posune se menu a vypadá to ještě divněji. Takže to nejspíš nechám tak. Momentálně mám na práci jiné věci. Mimochodem, jakto, že tě jako kluka zajímá kawaii a chceš z mého blogu kopírovat nějaké ty skeny, jak jsi mi psal? V Japonsku sice mají "kawaii" rádi tak nějak všichni, ale přece jenom, v zahraničí tohle téma zajímá spíš holky.

3 Tsuki | 31. prosince 2011 v 16:54 | Reagovat

Ještě jedna věc - zkopírovat pár skenů s připsáním mého blogu jako zdroje jsem ti sice povolila, ale moc se mi nelíbí, jak kopíruješ informace z mého blogu. Sice chápu, že se ti "kawaii" líbí a chceš o tom na svůj blog psát, ale to neznamená, že tam budeš používat jen informace co vyčteš tady na kawaii landu. I když píšeš trochu vlastními slovy, i tak pořád jen čerpáš z mého blogu, takže bys ho tam měl minimálně přidat jako zdroj(myslím přímo do tvého příspěvku)... Já celý tenhle blog sepsala úplně sama z vlastních znalostí a zkušeností. A je určen spíš pro osobní potěšení a užití čtenářů. Ne aby z něho někdo přepisoval informace a kopíroval obrázky na vlastní stránky.

4 ZdenekM | E-mail | 17. ledna 2017 v 15:36 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na kawaiiland.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

5 FelixQ | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:48 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama